Products

گرافیک ایران قبل از انقلاب

گرافیک ایران قبل از انقلاب
گرافیک ایران قبل از انقلاب
گرافیک ایران قبل از انقلاب

گرافیک ایران قبل از انقلاب

گرافیک ایران قبل از انقلاب عنوان اپست امروز هست ، دوستان زیادی برای جمع آوری اطلاعات در خصوص تحقیقات و پژوهش هنر به دنبال تاریخچه از گرافیک قبل انقلاب هستند ، ما پیشتر تاریخ گرافیک ایران را بر روی سایت قرار داده بودیم اما با اعتراض عده زیادی روبرو شدیم که چرا تاریخ نوشته شده مربوط به اسامی خاص است و از دیگران نامه برده نشده ، لذا مقالات فوق از روی سایت پاک شدند و دوستان هنرمند اگر علاقمند به تهیه کتاب هستند میتوانند با انتشارات های معتبر و پخش ارتباط بر قرار کنند .ما در خصوص گرافیک ایران قبل از انقلاب یک کتاب الکترونیک برای شما آماده دانلود کردیم که حاصل ﭼﻜﻴﺪﻩ. ﭘﮋﻭﻫﺶ ﺣﺎﺿﺮ ﻧﮕﺎﻫﻰ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﻪ ﭼﮕﻮﻧﮕﻰ ﺷﻜﻞﮔﻴﺮﻯ ﮔﺮﺍﻓﻴﻚ ﺩﺭ ﺍﻳﺮﺍﻥ، ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏﺍﺳﻼﻣﻰ، ﻛﻪ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ. ﺳﻴﻤﺎﻯ ﻫﻨﺮﻫﺎﻯ ﺗﺠﺴﻤﻰ ﺩﺭ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﻣﺘﺤﻮﻝ ﻛﻨﺪ. 

اولین نسل بعد از انقلاب ایران

سال های اولیه ی انقلاب اسلامی بیش تر به گرافیک آرمانگرا احتیاج داشت. پوستر های این سال ها اغلب در خدمت آرمان های انقلاب اند. از لحاظ برداشت و نگاه، ادامه ی پوستر های قبل از انقلاب اند. استفاده از عکس های کنتراست شده و استفاده از تصویر سازی، کارهای گرافیک قبل از انقلاب را به یاد می آورند. استفاده از تایپ در همان حدود قبل از انقلاب است، ولی اولین آثار توجه به استفاده بیش تر از نوشته و خوش نویسی در این دوره دیده می شود. این گرایش بیش تر از نقش خط در آثار مکتوب اسلامی و توجه به شعارهایی ناشی می شود که جز خط و خوش نویسی وسیله ی دیگری برای بیان خود ندارد.

 ولی اولین موج جدی گرافیک بعد از انقلاب از دهه ی هفتاد شمسی شروع می شود. شاخصه های این دوره کسانی هستند مثل رضا عابدینی، فرزاد ادیبی، کوروش پارسانژاد و … شروع کار این نسل حدود زمان ورود کامپیوترهای شخصی به ایران است. در شروع کار این نسل ما رگه های زیادی از گرافیک قبل از انقلاب را می بینیم، اما به مرور آن ها هر یک برای خود گرافیک مستقل و پویایی عرضه می کنند.

نکته ی قابل توجه در کارهای این دوره تمیزی اجرا، دقت در ترکیب و ملاحظات زیباشناسانه است.

دانلود رایگان کتاب

 

برچسب ها

درباره: پویا گلستانه

طراح و موسس شبکه طراحان گرافیک ایران در سال ۱۳۸۹ تهران عضو انیستیو هنر گرافیک آمریکا (AIGA) از سال ۲۰۰۳ میلادی سوشیال مدیا دیزاینر - متخصص دیجیتال مارکتینگ ( ‎Digital Strategist )

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “گرافیک ایران قبل از انقلاب”

دیدگاهتان را بنویسید