روش طراحی بروشور

طراحی بروشور گرافیک کاتالوگ
طراحی بروشور گرافیک کاتالوگ
طراحی بروشور فولدر کاتالوگ

 

بروشور چیست؟ بروشورها مجموعه اطلاعات جزئی و خاص در مورد خاصیت یک نوع محصول، فواید و عملکردهای احتمالی آن، نحوه مصرف، قیمت آن، تنوع رنگی (درصورت داشتن) و… در مجموع اطلاعاتی است که برای مصرف کننده مفید است و برای انتخاب محصول توسط مصرف کننده در آن درج می گردد.

مثلا اگر شما تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی هستید، بروشور محصولات شرکت شما می تواند به این صورت باشد: کاتالوگ محصولات شامپو حاوی: انواع سری شامپوهای تولید شده اعم از شامپو آلئوورا (مخصوص موهای چرب ، خشک و معمولی)، شامپو سیر (مخصوص موهای چرب، خشک و معمولی)، شامپو حجم دهنده (مخصوص موهای چرب، خشک و معمولی) و… که هر یک حاوی اطلاعاتی مربوط به خواص و فواید محصول، نحوه استفاده و مدت زمان مصرف، قیمت محصول، تفاوت هر یک از محصولات با یکدیگر و … که تمامی این اطلاعات برای مصرف کننده، داده می شود تا از میان آنها یکی را بر اساس توضیحات مندرج، برگزیند.

کاتالوگ بروشور طراحی چاپ

بروشورها معمولا ارزان هستند و در اندازه های مختلف و با سلیقه شما چاپ می گردند. تیراژ آنها بالاست، زیرا قرار است که در میان مصرف کنندگان بیشماری توزیع گردد. گرم کاغذ آنها می تواند به دلخواه انتخاب شود، اما معمولا با گرم پایین چاپ می شوند تا هم ارزانتر تمام شوند هم خواندن آن ها برای مصرف کننده ساده تر باشد در وهله اول به نظر میرسد که بورشور هم مانند کاتالوگ است و فرقی نمیکند. اما به واقع فرقی است اساسی میان بروشور و کاتالوگ. کاتالوگ ها برای واسطه ها و توزیع کننده ها طراحی و چاپ میگردند، اما بروشور برای مصرف کننده جز طراحی و چاپ میگردد. اصولا وقتی طراحی بروشور را آغاز میکنید باید به این نکته توجه داشته باشید که اساسا این برگ، قرار است به دست آخرین نفری که میخواهد این محصول را مصرف نماید، برسد. طراحی و چاپ بروشور بسیار کم هزینه تر از طراحی و چاپ کاتالوگ میباشد.

اساسا در کاغذهایی با گرم پایین منتشر میگردد و در تیراژ بالا چاپ میشوند. بروشور ها حاوی نکات و اطلاعاتی است که به درد مصرف کننده حین مصرف یا انتخاب کالا خواهد خورد. بروشورها در اندازه و سایز های مختلف چاپ میشوند و هیچ اندازه استانداردی برای آن وجود ندارد. آنها میتوانند لت دار یا منگنه ای باشند. لت دار آن میتواند سه لت یا دولت و یا …باشد. استانداردهای بروشور وقتی یک بروشور طراحی می کنید باید به نحوه استفاده از بروشور کاملا توجه داشته باشید. بروشور نوعی تبلیغات چاپی است که هدف آن ترویج اطلاعات یا تبلیغ یک محصول یا خدمات است طراحی یک بروشو مستلزم شناخت اصول اساسی تبلیغات، نوشتن، متن آگهی و تولید است.

بروشور همچون دیگر انواع موارد تبلیغاتی ، به یک مفهوم و محتوا نیاز دارد که به هم پیوند بخورند. بروشور براساس نوع طرح می تواند ساده تک رنگ، سه لتی ساده باشد. شکل اندازه بروشور بسیار متفاوت است . رایج ترین بروشورها معمولاً سه لتی و با ابعاد ۲۷×۲۱ سانتیمتر است و یا چهار لتی ۳۵×۲۱ سانتی متر. برخی از بروشور ها از قطع بولتن یعنی یک لتی ۴۲×۲۷ سانتیمتر استفاده می شود زیرا باید اطلاعات را بیش از اطلاعاتی که در قطع استاندارد جای می گیرد، در خود جای دهد.

طراحی بروشور فولدر کاتالوگ

بروشورها نقش اطلاع رسانی دارند و به عنوان حاملی برای معرفی، شرح حال و تبلیغ محصول استفاده می شود. بروشورها وسیله ای مناسب برای تبلیغ و اطلاع رسانی به مخاطبین خاص درباره کنفرانس و دیگر رویدادها است یا صرفاً می توانند آموزشی باشند و اطلاعاتی درباره بهداشت عمومی یا مطالب عمومی نظیر این به مردم بدهند. بروشورها را می توان به صورت پست مستقیم باشد با یک، دو، سه، چهار یا پنج ستون.

نکاتی که باید پیش از شروع طراحی بروشور مدنظر داشت:

۱- موضوع یا هدف این بروشور چیست؟ ۲- مخاطب کیست؟ اگر بیش از یک مخاطب وجود دارد، شاید بخواهید که چند بروشور طراحی کنید. ۳- مشتری چگونه از این محصول یا خدمات استفاده خواهد کرد؟ ۴- چه اطلاعاتی در متن باید لحاظ شود ؟ ۵- چه کسی متن آگهی را خواهد نوشت؟ ۶- پیام چیست؟ ۷- برای ارائه پیام، میزان اطلاعاتی که باید در متن جای گیرد و مخاطب کدام قطعی از همه مناسبتر است. ۸- آیا می خواهید برای جذاب تر کردن جلد بروشور از تصویر استفاده کنید یا می خواهید از یک عنوان سیاه و چشمگیر استفاده کنید.

وقتی یک طراحی بروشور  می کنید – و یا هر نوع آگهی چاپی – را طراحی می کنید ، جامعیت و سادگی کلیدهای اصلی طرح موفق است. عنوانهای اصلی و عناوین فرعی باید در آگهی منسجم و یکپارچه باشند و باید در قیاس با متن آگهی متمایز و متفاوت باشند. اگر از قلم های مختلفی است بهتر است که شکل قلم ها با هم همخوان و سازگار باشند. تازدن بروشور: شیوه های تا زدن بروشور بخشی از فرآیند طراحی بروشور است .

حاشیه ها و لته ها باید به نحوی سامان یابند که وقتی تا میخورد، طرح کلی و اندازه ها همچنان حفظ شود. در بروشورهای سه لتی ، باید سه ستون با فاصله ستون هایی به اندازه یک سانتی متر یا دوبرابر پهنای حاشیه باشد. ضروری است که پیش از شروع طراحی ، یک ماکت ساده از بروشور تهیه کنیم. بدین ترتیب میزان اطلاعاتی که باید در هر لت جای گیرد مشخص می شود. این ماکت به شما امکان می دهد تا نحوه صفحه آرایی لته ها را معین کنید . و تجربه گری با تاها را آسان می سازد. چندین نوع تای مختلف نیز وجود دارد: تای دروازه ای، تای کتابی و تای مرکزی .

کاتالوگ بروشور

نکات مهم:

بروشور را به نحوی نگاه کنید که گویی شما خود مخاطب نهایی آن هستید. اطلاعات باید به ترتیب اهمیت نظم یابد. اطلاعات باید ساده و صریح ارائه شود. صفحات جلد باید با هم همخوان باشند. لته های جلد باید ازنظر طرح و اطلاعاتی که ارائه می دهند همخوان باشند. صفحات باید از نظر بصری متعادل و متوازن باشند. تصاویر و عکس ها باید با متن هماهنگ باشند و جلوه بصری صفحه را تقویت کنند. نباید متن و اطلاعات را تحت الشعاع قرار دهند. کاغذی که انتخاب می کنید باید متناسب با طرح بروشور باشد و به آسانی تا بخورد.

درضمن درسایت مقالات دیگری در زمینه طراحی کاتالوگ و بروشور هست که میتوانید استفاده کنید برای پیدا کردن از جستجو سایت استفاده کنید.

برچسب ها

درباره: پویا گلستانه

طراح و موسس شبکه طراحان گرافیک ایران در سال ۱۳۸۹ تهران عضو انیستیو هنر گرافیک آمریکا (AIGA) از سال ۲۰۰۳ میلادی سوشیال مدیا دیزاینر - متخصص دیجیتال مارکتینگ ( ‎Digital Strategist )

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روش طراحی بروشور”

دیدگاهتان را بنویسید

Products