Products

روز جهانی بدون دخانیات | نمایشگاه پوستر

روز جهانی بدون دخانیات

World No Tobacco Day – WNTD 2016

شبکه طراحان گرافیک ایران دومین نمایشگاه بین المللی آنلاین خود را به پایان میرساند.در این فراخوان ۱۱۰ اثر از طراحان بین المللی و چند طراح ایرانی جمع آوری شد.برای مشاهده روادیدهای نان پروفیت ما را در اینستا گرام با @graphiciran دنبال کنید.اگر شما هم یک دیزاینر با اهداف نان پروفیت هستید به جمع ما بپیوندید!

 سازمان بهداشت جهانی سی‌و یکم ماه مه مصادف با دهم خرداد ماه هر سال را به عنوان روز جهانی بدون دخانیات جشن می‌گیرد و درعین حال بر مضرات ناشی از استعمال دخانیات و سیاست‌های لازم در جهت کاهش مصرف دخانیات تأکید می‌کند. خوب است بدانیم که استعمال دخانیات دومین عامل مرگ و میر (بعد از فشارخون) در سراسر جهان می‌باشد، بطوریکه در حال حاضر از هر ده نفر یک نفرشان بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

سازمان بهداشت جهانی با اعلام رسمی روز سی و یکم ماه مه روز جهانی بدون دخانیات در سراسر جهان به عنوان روز جهانی بدون دخانیاتاهداف زیر را مد نظر داشته است: آگاه‌سازی عموم مردم نسبت به مضرات استعمال دخانیات، بیان روش‌های بازاریابی و تبلیغاتی صنایع دخانی در جذب مصرف‌کنندگان محصولاتشان، اقدامات سازمان بهداشت جهانی در مبارزه با شیوع استعمال دخانیات، چگونگی دفاع از حقوق بشری و مدنی افراد جامعه برای داشتن یک زندگی سالم و حمایت از نسل آینده.

روز جهانی بدون دخانیات اولین بار در سال ۱۹۸۷ توسط سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شد و سعی داشت توجه جهان را به شیوع استعمال دخانیات و جلوگیری از این اپیدمی مرگ بار قابل پیشگیری جلب نماید. هیأت مقننه سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۸۷ جهت اختصاص یک روز جهانی به این موضوع، مصوبه WHA40.38را با عنوان «روز جهانی بدون دخانیات» مطرح نمودند که نهایتا در سال ۱۹۸۸ مصوبه WHA42.19تصویب گردید. به موجب این مصوبه در سراسر جهان بزرگداشت روز جهانی بدون دخانیات بطور باشکوهی برگزار می‌گردد. از آن زمان تاکنون این روز هر سال دارای یک شعار ویژه بوده که در طی همان سال مورد توجه و عنایت خاصی قرار می‌گرفت.

مصرف دخانیات سالانه جان ۶ میلیون نفر را در سطح جهان می‌گیرد که از این تعداد ۶۰۰٫۰۰۰ نفر افراد غیرسیگاری بوده که بر اثر استنشاق دود تحمیلی دیگران دچار مرگ شده‌اند. در صورتی که هیچ اقدامی صورت نگیرد تا سال ۲۰۳۰ این امر باعث مرگ ۸ میلیون نفر در سال می‌شود. بیش از ۸۰% این مرگ و میر قابل پیشگیری در بین مردم کشورهایی با درآمد کم و متوسط است.

اقدام سازمان بهداشت جهانی برای روز جهانی بدون دخانیات سال ۲۰۱۴ پیشنهاد افزایش مالیات دخانیات است.

معاهده جهانی کنترل دخانیات که از سوی سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد شده کشورهای عضو این معاهده را ملزم می‌سازد به منظور کاهش مصرف دخانیات، سیاست‌های افزایش قیمت و مالیات بر محصولات دخانیات به کار گیرند. تحقیقات نشان می‌دهد افزایش مالیات به ویژه در بین گروه‌های کم درآمد شدیدا باعث کاهش مصرف دخانیات شده و باعث پیشگیری شروع مصرف در بین جوانان می‌شود. افزایش ده درصدی مالیات دخانیات باعث کاهش ۴ درصدی مصرف در کشورهای پر درآمد و ۸ درصدی در بین کشورهایی با درآمد کم و متوسط است.

اهداف:هدف اصلی روز جهانی بدون دخانیات نه تنها محافظت نسل فعلی و آینده در برابر خطرات ناشی از مصرف دخانیات است، بلکه محافظت در برابر مشکلات اجتماعی، اقتصادی محیطی ناشی از مصرف و مواجهه با دود دخانیات است

برچسب ها

درباره: پویا گلستانه

طراح و موسس شبکه طراحان گرافیک ایران در سال ۱۳۸۹ تهران عضو انیستیو هنر گرافیک آمریکا (AIGA) از سال ۲۰۰۳ میلادی سوشیال مدیا دیزاینر - متخصص دیجیتال مارکتینگ ( ‎Digital Strategist )

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

یک دیدگاه در “روز جهانی بدون دخانیات | نمایشگاه پوستر”

  1. maryam گفت:

    من تو اینستاگرام شما هستم و همیشه کار ها رو مطالعه میکنم کارتون خیلی قشنگه اتفاقا یکی از کارها مربوط به یک طراح کشور انگلستان بود که من ایشون رو به نوعی میشناختم و باعث شد سولپورایز شم.
    کارتون قابل تحصین هست.

دیدگاهتان را بنویسید