Products

اسامی ۵ طراح لوگو ایرانی

گرافیست های معروف ایران
طراحان لوگو ایرانی
طراحان لوگو ایرانی طراح لوگو

لوگو شرکت سایپا

لوگو شرکت سایپا – استاد مرتضی ممیز

مرتضی ممیز

استاد مرتضی ممیز ( پدرگرافیک ایران)

مرتضی ممیز متولد ۴ شهریور ۱۳۱۵ در تهران است او طراح گرافیک و استاد دانشگاه بود که در سال ۱۳۸۴ چشم از جهان بست، ممیز پس از یک عمر فعالیت هنری، روز پنجم آذرماه سال ۸۴، پس از تحمل یک دوره‌ی سخت بیماری سرطان، در بیمارستان آبان تهران درگذشت. پیکر او را در باغبان‌کلا (محلی واقع در کردان کرج) به خاک سپردند.

او را پدر گرافیک ایران نیز می‌نامند، طراحی لوگو که یکی از تخصص‌های اصلی ایشان بود او لوگوی سایپا را در سال ۱۳۶۶ و پس از رونق گرفتن کارخانه‌ی سایپا برای این شرکت طراحی کرد و امروز به یکی از معروف‌ترین برندهای محصولات ایرانی تبدیل شده است. ممیز طراحی این نشانه را این‌گونه توصیف کرده است:
«به کارخانه‌ی سایپا چند طرح خوب دیگر را هم پیشنهاد دادم، اما آن‌ها این طرح را که براساس نقوش آجری بناهای مراغه ساخته بودم و شباهتی به نشانه‌ی اتومبیل‌سازی «مرسدس بنز» داشت انتخاب کردند.»

از دیگر لوگوهای معروف این استاد می‌تواند به لوگوهای شهرداری تهران، سازمان آتش‌نشانی و علامت استاندار ایران نام برد.


لوگو ایران خودرو

لوگو ایران خودرو

لوگو شرکت ایران خودرو – استاد بیژن جناب

بیژن جناب

استاد بیژن جناب

بیژن جناب در سال ۱۹۹۵ در تهران به دنیا آمد، او هم اکنون پرفسور رشته هنرهای زیبا در دانشگاه‌های تهران و الزهرا است. او یکی از موسسین انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است. بیژن جناب تایپوگرافی نام ایران خودرو را در سال ۱۳۷۳ طراحی کرد.


لوگوی هواپیمایی هما

هواپیمایی ملی ایران – استاد ادوارد زهرابیان

ادوارد زهرابیان

ادوارد زهرابیان طراح و گرافیست ارمنی ایرانی، متولد سال ۱۳۱۸ است او طراح در مورد طراحی این لوگو و چگونگی نام‌گذاری «هما» برای «هواپیمایی ملی ایران» می‌گوید در سال۱۳۴۰ آگهی یک مسابقه برای طراحی لوگوی شرکت هواپیمایی ایران که آن زمان تازه تشکیل شده بود در روزنامه کیهان و اطلاعات آن‌زمان دیده است. او در آن زمان حدود ۲۱ یا ۲۲ سال سن داشت و خود را برای شرکت در کنکور آماده می‌کرد، تصمیم می‌گیرد در این مسابقه شرکت کند.

ادوارد زهرابیان درباره این طرح می‌گوید: «آن زمان زیاد جهانگردی می‌کردم. به آثار تاریخی علاقه داشتم و هنوزهم دارم. یادم آمد که یک چنین سرستونی در تخت جمشید است که می‌تواند خمیرمایه این طرح باشد.»

آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل‌ونقلی (اسکیفت) در گزارش سال ۲۰۱۳ ارزیابی از لوگوی شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان داشت و بعد از ارزیابی های متعدد تمام شرکت های مطرح در زمینه صنعت هوایی توسط یاتا ، شرکت هواپیمایی ایران ایر (هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران) را دارنده بهترین و عالی ترین لوگوی خدمت رسانی هوایی معرفی نمود.


لوگو ی آرم بانک صادرات

بانک صادرات ایران – استاد اسماعیل کیا مقدم

Esmaeil_Kiamoghadam

اسماعیل کیا مقدم

اسماعیل کیا مقدم متولد۱۳۴۰ و دانش‌آموخته رشته گرافیک در دانشکده هنرهای زیباست.

طرح اولیه آرم فعلی بانک صادرات در سال ۱۳۶۹ به سفارش روابط عمومی این بانک توسط اسماعیل کیامقدم طراحی شد. پس از آن، مرتضی ممیز بنا به درخواست بانک صادرات، تغییراتی در آن صورت داد و ماحصل آن به عنوان لوگوی بانک صادرات معرفی شد. به همین دلیل، بعدها بین این دو طراح اختلافاتی در خصوص این که چه کسی پدیدآورنده این اثر است، درگرفت.

سمت چپ: نشانه‌ای که کیامقدم طراحی کرد. سمت راست: تغییراتی که استاد اعمال کرد.


لوگوی آرم شرکت نفت

شرکت ملی نفت ایران – احمد میرزا

احمد میرزا

احمد میرزا

لوگوی شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۶۳ توسط احمد میرزا طراحی شد. او پس از دیدن فراخوان طراحی لوگو در روزنامه کیهان شروع به اتود زدن کرد و پس از حدود ۹ طرح اولیه به طرح نهایی فعلی این لوگو رسیاحمد میرزا در مورد لوگوی شرکت نفت می‌گوید :

«با توجه به اینکه زمان طراحی این لوگو چند سال پس از پیروزی انقلاب بود، باید در طراحی آن مشخصه‌هایی را در نظر می‌گرفتم. از طرف دیگر این کار با طراحی برای شرکت‌های خصوصی فرق داشت و مربوط به یک موضوع ملی می‌شد. به کار بردن نمادهایی برای رساندن مواردی چون «نه شرقی، نه غربی»، «رشد صنایع نفت»‌ و همچنین «سوخت» باید در این طرح مورد توجه قرار می‌گرفت. در طراحی این لوگو از فرم‌های اسلیمی استفاده کردم. در این طرح لوله نفت به کار رفته که از دو طرف به سمت چپ و راست و به صورت قرینه طراحی شده است. در این فرم‌های اسلیمی رشد صنایع نفت القاء می‌شود و یک لایه مستتر هم از همان لوله به سمت بالا وجود دارد که مسائل اسلامی و نه شرقی و نه غربی بودن‌ را می‌رساند.»

مطلب برداشت از : http://logorand.com/ با ویرایش و افزودن واژه استاد برای هر یک از این پیشکسوتان – شبکه طراحان گرافیک ایران

برچسب ها

درباره: پویا گلستانه

طراح و موسس شبکه طراحان گرافیک ایران در سال ۱۳۸۹ تهران عضو انیستیو هنر گرافیک آمریکا (AIGA) از سال ۲۰۰۳ میلادی سوشیال مدیا دیزاینر - متخصص دیجیتال مارکتینگ ( ‎Digital Strategist )

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

یک دیدگاه در “اسامی ۵ طراح لوگو ایرانی”

 1. Graphiciran گفت:

  اگر به دنبال طراحی لوگو هستید ما آماده ادایه سرویس های زیر میباشیم
  طراحی لوگو آنلاین
  نرم افزار طراحی لوگو
  قیمت طراحی لوگو
  طراحی آرم شرکت
  آموزش طراحی لوگو
  طراحی لوگو در فتوشاپ
  اصول طراحی لوگو
  طراحی لوگو اسم

دیدگاهتان را بنویسید